הסטודיו

עמוד הבית >

הברווז על הגג
שתיקת הברווז
הפייסבוק שלנו
המחליף של גוגל

צבעים בלידים רול-אפ כרטיסי ביקור דו צדדי שלט חוצות CMYK מתנות המרות

תבנית לכרטיס ביקור
הוראות סגירה נכונה לדפוס
תבנית לפולדרים
תבנית לעטיפת דיסק

תולדות הדפוס בויקיפדיה ?
מרכז הפונטים העולמי
אגודת המעצבים הגרפיים
פונטביט
לפני שאתם מתחילים לקרוא את הכתבה המצויינת הזאת על הברווז
רק שתדעו. הסטודיו שלנו יעצב לכם כל מה שרק תרצו


מהו ברווז?
על פי בריטניקה: "אחד המינים הרבים של עוף מים קטן יחסית, קצר-צוואר ורחב מקור. אצל ברווזים מתת-משפחת הברוזיים הרגליים מוטות אחורנית, שלא כמו אצל האווזים, שרגליהם מוטות קדימה". הברווזיים היא אחת היחידות ממשפחות העופות שבהן יש לזכרים פין. אינני יודע מה משמעותו של מידע זה בהקשר גרעיני.
רוב הלקסיקונים מייחסים את ניסוח "מבחן הברווז" למשורר האמריקאי ג`ון ויטקומב ריילי (1849-1916), שכונה "משורר האדם הפשוט". סרקתי באמצעות גוגל את עשרת כרכי השירה והפרוזה שלו ולא מצאתי את הציטוט. בשנות המלחמה הקרה השתמשו במבחן זה בארה"ב כדי להוציא קומוניסטים מהארון.
מה שבטוח הוא שברווז אינו אווז, שכן האווז נראה, הולך ומכרכר כמו אווז. כרכור האווזים על גבעת הקפיטול ברומא ב-390 לפני הספירה הזהיר את הרומאים הנצורים מפני מתקפת פתע של הגאלים. אילו הייתי איראני הייתי מתחיל לגדל אווזים.
הברווז גם איננו ברבור, כפי שגילה לשמחתו הברווזון המכוער באגדה שכתב ב-1843 הנס כריסטיאן אנדרסן. זה לא היה אחד מהסיפורים של אמא אווזה. לאור כל זאת, דומה ש"מבחן הברווז" הנכון הוא כפי שנוסח על ידי דגלס אדמס: "אם זה נראה כמו ברווז ומגעגע כמו ברווז, יש לפחות לשקול את האפשרות שלפנינו עוף-מים קטן ממשפחת הברווזיים".
"ברווז צולע" הוא כינוי לפוליטיקאי שלא נבחר לתקופת כהונה נוספת, ונמצא בתקופת מעבר עד לכניסת יורשו לתפקידו. בנימין נתניהו עושה כל מאמץ כדי שנשיא ארה"ב ברק אובמה יהיה בקרוב ברווז צולע. אהוד ברק, העומד בראש מפלגה שעל פי הסקרים לא תיכנס לכנסת הבאה, הוא כבר ברווז צולע, אלא אם להקה פוליטית אחרת תצרף אותו אליה.
מקור הביטוי איננו בפוליטיקה, אלא בבורסה האנגלית במאה ה-18. בעגה הכלכלית של אז "ברווז צולע" היה מי שאינו משלם את חובותיו ומבקש תספורת. אגב, יש גם תספורת אווז.
הציטוט המדויק המוקדם ביותר של הביטוי מופיע במכתב של סר הוראס וולפול משנת 1761, ולפי תיאורו "ברווז צולע" הוא מי שעורך חישובים כלכליים לפני פעולה פוליטית. כמו, למשל, מי שמוכר מניות בבוקרה של מלחמה, או מוכר דירה במגדל גבוה בתל אביב לפני מלחמה אפשרית שבה עלולים ליפול טילים על העיר.
"ברווז נוסח איראן", אגב, הוא מאכל ששמו בפרסית "פסטנג`ן", תבשיל סמיך שמורכב ממיץ רימונים, אגוזים מרוסקים ונתחי בשר ברווז. אכול ושתה כי מחר נמות.
 

עיתון הארץ 27.3.2012
 


 

--------------------------------------------------->